Zmieniam Miasto

„Pewna pani, która często chodziła na spacery ze swoim małym synkiem postanowiła zmienić miasto dla swojego niewidomego kolegi. Najpierw zbudowała park linowy, co nie było najlepszym pomysłem, bo jej kolega trochę się bał tam wejść, ale bardzo ucieszyły się starsze dzieci tej pani. Potem wymyśliła fontannę co sprawiło radość staruszkom i  ogrodzone miejsce dla psów w parku, żeby jej niewidomy kolega nie potknął się o biegnącego bez smyczy psa. A potem rozpędziła się w swoich pomysłach i zbudowała  stadion, który ucieszył wszystkich sportowców i fanów sportu w mieście. Oczywiście pamiętała o podjazdach dla wózków, żeby mogła łatwo na stadion przychodzić ze swoim synkiem. Żeby na ulicach nie stało tyle samochodów, które przeszkadzały jej spacerować z wózkiem, kazała  zbudować podziemne parkingi. A nad nimi posadziła tysiące drzew, które dawały dużo świeżego powietrza wszystkim mieszkańcom miasta; zamieszkały na nich  ptaki, których od tej pory było bardzo dużo w mieście” .

Także ty, podobnie jak mama z opowiadania możesz puścić wodze fantazji i zmienić miasto. Pewnie zadasz pytania: po co zmieniać miasto i jak to zrobić? Oczywiście po to, aby mieszkańcom żyło się lepiej: dzieciom i dorosłym, pani z laską i panu na wózku, rowerzystom i kierowcom samochodów……..

Pewnie zastanawiacie się czy dzieci mogą zmieniać miasto? Każda zmiana zaczyna się od myślenia, a Wy przecież potraficie myśleć. Wiecie co jest dobre dla was i co jest dobre dla innych. Dlatego dzieci powinny brać udział w zmienianiu miasta, zadawać pytania, szukać odpowiedzi i rozwiązań.

Na naszej wystawie zastanowimy się wspólnie kim są mieszkańcy miasta, jakie mają potrzeby i co można zrobić by lepiej się im żyło. Zagramy w grę, opowiemy sobie historie i będziemy się dobrze bawić. Zapraszamy!

Wystawa składa się czterech części.

Część pierwsza to tablica ikon, czyli graficznych znaków, które symbolizują: mieszkańców, miejsca w mieście i rozwiązania, które pozwolą zmienić miasto.

Druga część to budowanie miasta. Wiecie z czego składa się miasto, a więc możecie ułożyć dobre dla jego mieszkańców miasto.

Trzecia część to opowiadanie historii. Czy znacie grę Story Cubes? Jeśli tak to wszystko jest jasne. Jeśli nie podpowiem Wam o co chodzi. Rzucacie 9 kostkami, na kostkach znajdziecie ikony. Teraz musicie ułożyć historię, używając pojęć z kostek. Wasza historia powinna zaczynać się od słów: Zmieniam miasto dla… Możecie też zamiast rzucać kostkami sami wybierać, które ikony przydadzą się w Waszej historii.

Czwarta część wystawy, to zabawa w budowanie idealnego miasta. Budując swoje  konstrukcje pamiętajcie proszę o  temacie wystawy czyli jak to co zbudowaliście może pomóc mieszkańcom miasta.

Cały projekt Lubelskich Dni Modernizmu (LDM) jest zadaniem edukacyjnym i możliwość nauczanie po przez “Zmieniam miasto” najmłodszych Lublinian świadomości przestrzeni miejskiej wpisuje się w założenia i cele LDM.

Kuratorka wystawy: Ewa Solarz

Wystawa “Zmieniam miasto” była prezentowana w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli i podczas Lubelskich Dni Modernizmu.

Artyści

Wystawa Zmieniam miasto projekt studio Beton – kostki do story

Wystawa Zmieniam miasto projekt studio Beton stół angażujący zwiedzających

Wystawa Zmieniam miasto projekt studio Beton – dziewczynka

Wystawa Zmieniam miasto projekt studio Beton – przezierne pionki

Wystawa Zmieniam miasto projekt studio Beton – ulice