Design Dialogue:
Poland Brazil

Polsko-brazylijska wystawa designu.
Prezentacja polskiej kultury w Brazylii w 2016 roku to pierwszy tak rozbudowany projekt realizowany przez Culture.pl w Ameryce Południowej. Punktem wyjścia dla jego realizacji było odwołanie się do wspólnego dziedzictwa zrodzonego dzięki związkom wybitnych przedstawicieli obu kultur – wśród Polaków, którzy pozostawili trwały ślad w brazylijskiej kulturze, należy wymienić między innymi tworzących w Brazylii: Zbigniewa Ziembińskiego, Yankę Rudzką, Lucjana Korngolda, Jorge Zalszupina, a także Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora, czy Krzysztofa Kieślowskiego. Historia pokazuje, że zetknięcie odległych sobie światów może dać efekty niezwykłe, do dziś pełne świeżości i mocy oczarowywania odbiorcy.

Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Brasilii (Museu Nacional do Conjunto Cultural da República, 1–27 listopada 2016) jest kolejną po prezentacji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rio de Janeiro (Museu de Arte Moderna do Rio de Janeiro, MAM, 4 czerwca – 3 lipca 2016) odsłoną projektu w dwóch najważniejszych muzeach w Brazylii. Zespół składający się z polskich kuratorek Magdy Kochanowskiej i Ewy Solarz oraz Brazylijczyka Gabriela Patrocinio stworzył wystawę, która zestawia dorobek projektantów oraz projektantów graficznych obu krajów, a także tworzy przestrzeń dla spotkania projektowania graficznego z wzornictwem i klasyki ze współczesnością.

W części wystawy poświęconej grafice użytkowej uwzględnione zostały zarówno dzieła Polskiej Szkoły Plakatu, jak i prace współczesnych projektantów graficznych. Z Muzeum Plakatu w Wilanowie wypożyczono dawne plakaty promujące Polskę na arenie międzynarodowej. W wystawie udział biorą także współcześni projektanci graficzni z Polski i Brazylii, którzy specjalnie na tę wystawę zaprojektowali plakaty promujące obydwa kraje i nawiązujące do swoich historycznych poprzedników. Po stronie polskiej są to: Robert Czajka, Małgorzata Gurowska, Marta Ignerska, Dawid Ryski i Tymek Jezierski, zaś po stronie brazylijskiej: Bruno Porto, Fabio Lopez, Rico Lins, Grande Circular oraz Estudio Mola.

Na wystawie można będzie również oglądać współczesne produkty użytkowe, z którymi najsilniej kojarzony jest polski oraz brazylijski design. Będą one prezentowane w pięciu kategoriach składających się na podstawę narracji wystawy i oś dialogu pomiędzy projektantami polskimi i brazylijskimi. Każdą z nich reprezentować będą, odpowiednio po stronie polskiej i brazylijskiej, następujące studia oraz projektanci: Vzór i Furf Design (meble), Agnieszka Bar i Jader Almeida (szkło), Alicja Patanowska i Holaria (porcelana), Kosmos Project i Sergio Matos (tradycja), Zieta Prozessdesign i Domingos Tótora (innowacja). Ekspozycji towarzyszyć będą prezentacje multimedialne poszerzające kontekst prezentowanych obiektów i uwzględniające produkty innych projektantów, których twórczość można przypisać do określonego hasła.

„Przypadkowe spotkania, takie jak to, które było początkiem zorganizowania niniejszej wystawy, pozwalają projektantom z dwóch tak odległych krajów, jak Polska i Brazylia, odkryć obszary wspólnych doświadczeń, dążeń, inicjatyw” – tłumaczy Gabriel Patrocinio, brazylijski kurator wystawy – „Różne historie czy konteksty obu państw nie zabraniają tym grupom wspólnie spojrzeć w metaforyczne «lustro» i dostrzec podobieństw po drugiej stronie”.

Kuratorzy wystawy: Ewa Solarz, Magda Kochanowska, Gabriel Patrocinio
Organizatorzy: Culture.pl
Partnerzy: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Brasilii, Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Kurytybie

Artyści

 
 

Design Dialogue: Poland Brazil – projekty wazonów Agnieszki Bar

Design Dialogue: Poland Brazil – maska i kilim studia Kosmos Project

Design Dialogue: Poland Brazil – ściana z projektami studia Kosmos Project

Design Dialogue: Poland Brazil – wyplatane meble projektu braci Campana

Design Dialogue: Poland Brazil – ekspozycja